Gymnázium Hladnov a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Ostrava, příspěvková organizace

ES | EN | CS

facebookyoutube

Aktuality

Zpráva o simulaci voleb do EP

Věděli jste, že voleb do Evropského parlamentu se dlouhodobě účastní nejméně voličů ze všech druhů voleb? Konkrétně v minulých volbách konaných roku 2019 volební urny zaznamenaly pouze 28.72 % hlasů. Nízká angažovanost občanů, resp. studentů se stala jedním z důvodů, proč se vnitřní výbor senátu Gymnázia Hladnov rozhodl zorganizovat studentskou simulaci voleb do EP 2024. Snažili jsme se tedy zvýšit povědomí o důležitosti těchto voleb, jelikož až u 70 % rozhodnutí našeho parlamentu se jedná o implementaci směrnic či nařízení Evropské unie.

Ve skutečných volbách v termínech 7. a 8. června si Češi, kterým je nad 18 let, volí 21 českých europoslanců do 705 poslaneckého Evropského parlamentu, který upravuje, ale i vytváří zákony společně s Evropskou komisí, ta by se dala označit za takovou vládu EU a poté zákon musí projít Radou EU, která se skládá ze zástupců jednotlivých zemí např. premiérů, ministrů. Legislativní návrhy se múžou týkat věcí jako např. migrace, ekologie nebo regulovaného trhu.

Teď už zpátky k naším školním volbám ty byly uspořádány organizací Člověk v tísni v rámci projektu Jeden svět na školách. Tato společnost zaslala volební lístky, které vypadaly obdobně jako ty opravdové. Studenti si tedy ve dnech 13. a 14. května mohli o 1. velké a 3. přestávce každého dne vybrat mezi 30 kandidujícími subjekty, přičemž někteří vybírali naštěstí rozumně a bohužel někteří ze srandy zvolili strany s vtipným názvem.

Jak to tedy dopadlo? Po důkladném sečtení volební komisí jsme dospěli k závěru, že volby naší školy dopadly takto: 1. SPOLU 2. Přísaha a Motoristé 3. STAROSTOVÉ a osobnosti pro Evropu. Bramborové umístění připadlo vícero stranám, jelikož sčítaly stejný počet hlasů. Stejně tak páté místo, na kterém skončili ty strany, pro které se rozhodli pouze jednotlivci. O jaké strany jde se dozvíte v přiloženém grafu. Volební účast sice nebyla největší, nýbrž se stala podnětem pro lepší propagaci a organizaci příštích studentských voleb.

V celostátních výsledcích uspěla koalice SPOLU, díky 15.17 % studentských hlasů. Těsné druhé místo s 14.20 % hlasujícími připadlo koalici Přísahy a Motoristů. Následovala Česká pirátská strana s 11.61 % na třetím místě a její rivalové z hnutí STAROSTOVÉ obsadili čtvrté místo s 9.07 %. Nad 5 % volební klauzuli, což je nutný počet procent pro získání křesla v EP, se dostali ještě strany jako ANO lepší EU s mimozemšťany (ZASTAVÍME DRAHOTU A VÁLKU) s 6.15 %, ale i skutečné hnutí ANO Andreje Babiše, které se vyhouplo na 5.12 %. Za zmínku ještě stojí hnutí Lepší život pro lidi, které obdrželo 6.08 % hlasů.

Děkujeme za spolupráci vedení školy a organizaci Člověk v tísni za hladkou spolupráci a studentům za to, že jsi přišli vyzkoušet demokratickou volbu. Těšíme se na další akce!

 

Napsal Jannis Gaško z 1.C, člen vnitřního výboru Hladnovského senátu.

Kontakt

Gymnázium Hladnov a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Ostrava, příspěvková organizace
Hladnovská 1332/35
710 00 Slezská Ostrava

Telefon: 596 241 073
E-mail:
Web: hladnov.cz
Č.ú.: 14639761/0100
IČ: 00 842 753
ID datové schránky: v2wyu8n