Gymnázium Hladnov a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Ostrava, příspěvková organizace

ES | EN | CS

facebookyoutube

Den otevřených dveří 1. 12. 2021 - zrušen

A protože během Dnů otevřených dveří zájemce provádí naši studenti, protože ti znají školu nejlépe:)), připravili si pro Vás zábavné video:))

video 

Tradiční hladnovský splaf

Po dlouhé covidové pauze jsme dnes opět vyrazili k Ostravici a společně se poprali s proudem:)

Vystoupení Hladnov Rock Choir

Již tradičně jsme ukončili školní rok vystoupením školního sboru Hladnov Rock Choir a znovu se potvrdila kvalita našich sboristů, když jim celý Dům kultury Vítkovice tleskal ve stoje.

Sportovně turistický kurz v Chorvatsku

Po dvouleté pauze měli studenti třetích ročníků opět možnost navštívit Chorvatsko a užít si pobyt plný sportu zábavy a sluníčka.

Studenti 1.C na výstavě Tutanchamon - jeho hrobka a poklady

"Vidím úžasné věci", vykřikl Howard Carter, když objevil hrobku faraona Tutanchamona. Od této chvíle uplynulo 100 let.
Díky unikátnímu způsobu expozice a audio průvodci byli studenti doslova vtaženi do objevitelského příběhu H. Cartera.
Výstava je koncipována tak, jak byla hrobka v roce 1922 odhalena. Nachází se zde přes 1000 exponátů.
Chcete-li zažít jedinečnou atmosféru prastaré civilizace, vypravte se do Brna, Nebudete litovat.
 
PhDr. Alena Lacinová

Ve znamení soutěží

Červen bývá tradičně měsícem, kdy se vyhlašují výsledky soutěží, které pořádá jazykové oddělení

Španělského velvyslanectví.

Naši studenti se soutěží pravidelně účastní, a pokud získají 1. nebo 2. místo, jsou pozváni do rezidence pana velvyslance, aby si převzali diplom a cenu z jeho rukou.

V letošním roce se v soutěži Matematika ve fotografii na 1. místě  umístila Eliška Gospošová z 5. S, která zvítězila s fotografií Los octógonos protegiéndonos de la lluvia (viz níže).

Do soutěže o jazykový pobyt na Gran Canaria se přihlásila Markéta Friedlová ze třídy 3. S. Ta zas nádhernými výšivkami připomněla historii, geografii a kulturu tohoto kouzelného ostrova. Markét sice nezvítězila, ale její jedinečná práce bude vystavena v prostorách naší školy.

Recepce se zúčastnil také nejlepší student bilingvního studia, kterým v letošním roce byl vyhlášen Štěpán Elbl ze 4. S.

Všem blahopřejeme a přejeme další úspěchy, stejně jako Viky Pražákové a Jirkovi Lyčkovi ze 3. S, účastníkům soutěže Cortometraje (Krátký film).

Ivana Freitagová

KRAKOV

Dočkala se i 2S a 20. května 2022 vyrazila třída spolu s výtvarníky z 1.D a 2.A do Krakova. Prohlídka města všechny nadchla. Drak chrlící oheň, Wawel, katedrála a dobrodružný výstup do věže se slavným zvonem Zikmund, fortifikační systém starého města a pochopitelně sbírky Muzea Czartoryskich (slavný obraz Leonarda da Vinci Dáma s hranostajem, antické vázy a egyptské mumie koček, kanopy, sarkofág a mnoho dalších unikátů ze starověkého Egypta). 
Studenti si prohlédli i Hlavní rynek s jeho neopakovatelnou atmosférou a nahlédli do prostor slavné Jagellonské univerzity. 
Zbyl i čas na pozdní oběd. Den se vydařil nejen díky krásnému počasí, ale také díky báječné skupině studentů, kterých nebylo málo (42 žáků).
 
PhDr. Alena Lacinová
 

Liguilla de fútbol en České Budějovice

Liguilla de fútbol en České Budějovice
El primer fin de semana de junio, las seis secciones bilingües comenzamos la temporada de sol y calor en České Budějovice. ¿El motivo? Participar en la primera liguilla de fútbol entre secciones patrocinada por La Liga, la principal competición a nivel de clubes de España. Un grupo de diez guerreros compuesto por seis chicos y cuatro chicas de la clase 5.S, junto a un profesor que los guiaba en cada batalla y una profesora que los animaba frente a cualquier adversidad, pelearon duro hasta conseguir llegar a la semifinal de la competición. Solo fueron superados por las secciones de Praga y de Pilsen, coronándose este último como campeón oficial de la liguilla. Por lo tanto, en nuestros corazones, podemos afirmar que los guerreros ostravienses fueron ganadores de Moravia y Silesia pero, sobre todo, que disfrutaron de un fin de semana de fútbol, sol, y mucha conversación en español.
 
Mini fotbalová liga v Českých Budějovicích
První červnový víkend se mezi sebou utkalo za rozpáleného slunce šest bilingvních gymnázií v Českých Budějovicích. Proč? Aby poměřila síly v prvním ročníku mini fotbalové ligy, která vznikla pod záštitou slavné španělské "La Liga." Skupinka deseti bojovníků, složená z 6 chlapců a 4 dívek třídy 5.S, společně s jedním profesorem, dirigentem celé hry, a jednou profesorkou, jež je po celou dobu hlasitě podporovala, se premiérově dokázala probojovat až do semifinále. Nakonec zůstala poražena pouze bilingvními sekcemi Prahy a Plzně, přičemž právě ta plzeňská suverénně celý turnaj ovládla. Naše družstvo se tak muselo spokojit s celkovou 3. příčkou a s domněním, že se stali nejlepšími v rámci Moravy a Slezska. Každopádně tím nejdůležitějším faktem je, že studenti 5.S strávili celý víkend v novém prostředí, poznali nejen krásy Českých Budějovic, ale také navázali nová kamarádství s ostatními žáky bilingvních škol.
 
Elena Lobo

Eliška je naše hvězda

Jen málokterá soutěž se obejde bez Elišky Gospošové z 5. S. A pokud se Eliška účastní, zaručeně vyhrává.

Její vítězství v III. kategorii v krajském kole olympiády ve španělském jazyku znamenalo postup do celostátního kola, ve kterém se Eliška umístila na nádherném 2. místě.

Nebyla to však Eliščina jediná účast v celostátním kole.

Do celostátního kola překladatelské soutěže Juvenes Translatores se probojovala překladem textu Mi amigo Jens (Můj přítel Jens) a uspěla.

Úkolem soutěžících bylo přeložit v časovém limitu dvou hodin text o délce přibližně 1,5 normostrany z jednoho z 24 úředních jazyků EU do druhého. Z těchto překladů pak odborná porota vybrala ty nejlepší.

Eliška zůstala věrna jazyku bilingvního česko-španělského studia a překládala ze španělštiny do češtiny. Text se zdál být jednoduchý, ale skrýval se v něm nejeden překladatelský oříšek.

Eliška zapojila všechny své jazykové dovednosti a se svým překladem obsadila úžasné 3. místo. Nutno podotknout, že se hodnotily všechny překlady, bez rozdílu jazyka.

Elišce blahopřejeme a těšíme se na její další překladatelské úspěchy.

Ivana Freitagová

Eliska

Evropská škola IV

Evropská škola IV

 

Před dvěma týdny se naše třída 2.D také zúčastnila týdenní mobility v rámci projektu Erasmus plus ve Švédsku. 

Dne 16. května nás čekal brzký let z letiště Leoše Janáčka v Ostravě. Všichni jsme přijeli s mikinami, které reprezentovaly jak Hladnov, tak i projekt European School IV a ty nám nechala udělat naše paní profesorka Baseggio. Po úspěšném odbavení nás čekal let do Varšavy, kde nás čekal finální let na Stockholmské letiště. Ve Stockholmu nás čekal autobus, který nás odvezl přímo ke škole a tam nás už čekali jak studenti, tak i profesorky a přivítali nás s úsměvem. Vše jsme započali naší připravenou prezentací, kde jsme představili obě školy, rozdíly mezi nimi, naši Českou republiku a co je pro nás typické, ale hlavně práci, kterou jsme za 2 roky společné práce odvedli. Poté už si nás studenti rozebrali a jeli jsme k nim domů. Jejich rodiče nás přivítali s láskou, takže jsme se cítili jako doma. Zvyknout si na to, že teď týden nebudeme mluvit česky a místo toho anglicky, nebylo zas tak lehké. 

Učili jsme se ve škole formou workshopů a zajímavých aktivit, které si pro nás paní učitelky připravily. Vše spočívalo v tom, abychom pracovali společně a více se poznali. Paní profesorky nám přichystaly nabitý program pro celý týden, takže nuda nepřipadala v úvahu. Například v úterý jsme uspořádali dobročinnou sbírku pro Ukrajinu, kterou jsme pojmenovali jako “Erasmus for Ukraine”. Prodávali jsme naše hotdogy, pití a dortíky se sušenkami, které jsme pekli již den předtím. O zábavu se postaraly aktivity formou kahootu o České republice a Švédsku, pěvecké vystoupení, kde vystoupila také naše studentka Lucka Kantorová se studenty švédské školy, poté ukázky naší práce a mnoho dalších aktivit. Byl to nezapomenutelný zážitek, všichni jsme pracovali jako jeden tým a společně věříme, že jsme Ukrajině aspoň touto snahou pomohli. Navštívili jsme galerii, kde byly vystaveny naše plakáty, kterými jsme chtěli poukázat na to, jak se k naší planetě Zemi chováme a jak bychom ji mohli zachránit v rámci úkolu s názvem Our Mission. Také jsme jeli lodí na ostrov Grinda, grilovali jsme, procházeli se přírodou a někteří si na ostrově dokonce i zaplavali. V den před odjezdem jsme se sešli ve škole, tam nám hlavní koordinátorka Jasmine společně s naší profesorkou Martinou Baseggio a panem ředitelem Danielem Kašičkou předali diplomy potvrzující naši účast v tomto projektu. Před odletem nás ještě čekala návštěva hlavního města Stockholmu. Společně jsme vyrazili do technického muzea na výstavu Zero City. A po zbytek dne jsme měli čas na nákup suvenýrů, poznání památek a celého města. Byla to pro nás všechny velká příležitost. poznat jak jinou kulturu a návyky, tak i nové kamarády a jak funguje školství v jiné zemi. Za všechno ale patří velké díky paní profesorce Baseggio za pevné nervy a úsilí. Děkujeme.

Jana Dangová, 2.D

Mgr. Jindřich Výstrk

Cestovatel, amatérský divadelník, sportovní komentátor, absolvent našeho gymnázia, fotbalový nadšenec a milovník dobrého vína, to vše ztělesňoval muž pevných zásad s dobrým srdcem, Jindřich Výstrk, který nás po delších zdravotních problémech náhle opustil ve svých 63 letech. Budeš nám chybět, Jindro. Requiescat in pace.

parteJindrich

Kontakt

Gymnázium Hladnov a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Ostrava, příspěvková organizace
Hladnovská 1332/35
710 00 Slezská Ostrava

Telefon: 596 241 073
E-mail:
Web: hladnov.cz
Č.ú.: 14639761/0100
IČ: 00 842 753
ID datové schránky: v2wyu8n