Gymnázium Hladnov a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Ostrava, příspěvková organizace

ES | EN | CS

facebookyoutube

Žáci 3. S poznávali Krakov

V pátek 24. září se žáci 3. S španělského gymnázia vydali do Krakova. Po roční pauze způsobené pandemií covidu jsme s obrovským elánem a radostí nastoupili v 7.00 ráno do autobusu. Naštěstí cesta po dálnici ubíhala rychle, a tak už v 10.00 jsme byli na místě. Počasí nám přálo a vysvitlo i sluníčko.

Naše první kroky vedly podél Wisly k drakovi, pak na slavný vrcholek, kde se nachází nádherný zámek s královskou katedrálou. Prohlédli jsme si interiér katedrály a vyšlapali jsme na Zikmundovskou věž, což byla velmi dobrodružná cesta vzhůru ve stísněném a úzkém prostoru. Odměnou nám byla možnost stát přímo pod nejslavnějším zvonem Polska, zvonem Zikmundem a taky překrásný výhled na historické město Krakov.

Z královského Wawelu jsme šli Královskou cestou na Rynek, prohlédli jsme si náměstí a jeho památky. Obdivovali jsme Mariánskou baziliku zvenčí, ale i zevnitř. Je nádherně barevná a ukrývá gotický poklad. Oltář Panny Marie, který patří k nejcennějším v Evropě. Součástí naší prohlídky byly i středověké gotické hradby a Barbakán, který patří mezi 3 nejzachovalejší v Evropě. Nahlédli jsme také do historických prostor Jagellonské univerzity, druhé nejstarší univerzity ve střední Evropě. Vyvrcholením naší návštěvy Krakova byla prohlídka Muzea Czartoryskich, kde se v nových rekonstruovaných prostorách nachází slavný obraz Leonarda da Vinciho Dáma s hranostajem. Tmavá místnost s osvětleným obrazem působila silně emotivně a tajuplně. Obraz nás doslova paralyzoval. Instalace splnila naprosto svůj účel. Kromě tohoto obrazu jsou v galerii i další skvosty (např. Rembrandtova Krajina s milosrdným Samaritánem).

Zbyl i čas na dobrý oběd, nákupy dárků a posezení na rušném Rynku.

Krakov je nádherné historické a kulturní město. Je krásné po celý rok, doporučuji návštěvu Krakova i v zimě v době Adventu. Krakov má magické kouzlo po celý rok.

PhDr. Alena Lacinová

 

Kontakt

Gymnázium Hladnov a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Ostrava, příspěvková organizace
Hladnovská 1332/35
710 00 Slezská Ostrava

Telefon: 596 241 073
E-mail:
Web: hladnov.cz
Č.ú.: 14639761/0100
IČ: 00 842 753
ID datové schránky: v2wyu8n