Gymnázium Hladnov a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Ostrava, příspěvková organizace

ES | EN | CS

facebookyoutube

Osvětim

Studenti tříd 4.S a 5.S si dne 10.5. zorganizovali školní výlet do Osvětimi, kde si připomněli hrůzy nacismu v podobě koncentračních táborů. Absolvovali detailně komentovanou prohlídku obou táborů Osvětim i Osvětim-Březinky.

"Musím uznat, že to byl zcela netradiční výlet. Samozřejmě jsem od toho neočekával nic příjemného, ale i tak mě výklad a vše kolem dostalo do kolen. Zcela mi to změnilo pohled, jelikož jedna věc je učit se o tom ve škole, a věc druhá je si to prožít a vidět tu zkázu na vlastní oči. Říká se, že historii píšou vítězové, v Osvětimi jsme však viděli, jak to vypadá, když jednu kapitolu napíšou i poražení."

Tomáš Kindl, 5.S

„Před pár týdny jsme navštívili onen pověstný tábor, kde se lidské pokolení nezachovalo jako homo sapiens (člověk moudrý). Když jsme vystoupili z autobusu, rozdělili nás na dvě skupiny a mě se začalo stahovat hrdlo, protože jsem si vzpomněl na příběhy z takového místa. Naštěstí, i když byl vzduch v uzavřeném autobusu s 50 lidmi těžký, k podmínkám, v jakých dojeli lidi jako já či ty na stejné místo před 80 lety, se zdaleka nepřibližují. Následně jsme se dostávali do komplexu, který nám svou atmosférou vymazal všechny jiskřičky z očí. O věcech, které jsme se dozvěděli, vám nemá smysl vyprávět, nepochopili byste to. My jsme to vlastně nepochopili také, jak bychom také mohli? Kdo z nás si dokáže uvědomit, kolik je přes 1 milion životů? Kdo z nás si dokáže uvědomit, co je to hlad? Kdo z nás si dokáže uvědomit, co je to každodenní strach, zima, úzkost, špína a mnoho mnoho dalšího? Jediný důvod, proč se do Osvětimi jezdí, je pochopit alespoň to málo z nepochopitelných zvěrstev a uvědomit si, že nic podobného se už nesmí nikdy opakovat.“

Tomáš Klimsza, 5.

Kontakt

Gymnázium Hladnov a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Ostrava, příspěvková organizace
Hladnovská 1332/35
710 00 Slezská Ostrava

Telefon: 596 241 073
E-mail:
Web: hladnov.cz
Č.ú.: 14639761/0100
IČ: 00 842 753
ID datové schránky: v2wyu8n