Gymnázium Hladnov a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Ostrava, příspěvková organizace

ES | EN | CS

facebookyoutube

Aktuality

Komponovaný pořad - židovští skladatelé - holocaust

Ve čtvrtek 7. března 2024 se uskutečnil na Gymnáziu Hladnov komponovaný pořad s názvem "Umělci židovského původu, kteří se stali oběťmi holocaustu ". Pořadem provázeli houslistka MgA. Daniela Grygarová, ArtD. a klavírista Mgr. art. Adam Grygar. Hudební ukázky byly provázeny autentickou videoprojekcí, která ještě více umocnila atmosféru skladeb. Ke každému skladateli bylo řečeno něco o jeho životě, či vzniku skladeb. Těžko se dá věřit, že v tak nelidských podmínkách vznikaly skladby, že kterých je cítit naděje, nikoli deprese. Po hudebních ukázkách následovala beseda, kterou studenti hojně využili k dotazům pro přednášející, aby se dozvěděli více o hudebním životě v koncentračních táborech a celkového povědomí života během II. světové války. Chtěli bychom moc poděkovat oběma vystupujícím za osvětu této nelehké doby a krásnou interpretaci skladeb perzekuovaných skladatelů a také Nadačnímu fondu obětem holocaustu, díky němuž mohl program na našem gymnáziu proběhnout. 
autor textu: Mgr. Miroslav Hlavačka, Ph.D.
Reflexe studentů:
Velmi se mi líbil kontrast emocí v hudbě. Zaujala mě tématika, to že se někdo o toto téma zajímá, a že to umí předat jinak než výkladem. Líbila se mi živá hudba, že to nebyly pouze videa. Bylo to velmi naučné, vůbec jsem nevěděla, že v táborech měli přístup k hudebním nástrojům.
 
Velmi dobře zahrané. Nové informace, o kterých jsem nikdy neslyšela. Uměla jsem se vcítit do pocitů umělců té doby. Zaujalo mě, že některé skladby nebyly nikdy předtím hrány a byly jen v archívech.
 
Bylo to velmi zajímavé. Díky živé hudbě jsem se dokázala více vcítit do tohoto období. Obohatilo to moje znalosti o holocaustu a židech. Zaujalo mě, že v táborech měli přístup k hudebním nástrojům. Celkově to bylo moc pěkné a určitě bych to doporučila i jiným školám.
 
Beseda se mi moc líbila. Oba dva skvěle hráli a dokázali zaujmout. Hudba byla fenomenální, cítila jsem neuvěřitelné emoce a měla jsem husí kůži. Jsem ráda, že jsme takovou besedu mohli mít.
 
Úchvatné ukázky skladeb, velmi profesionálně předvedeno. Skvělé znalosti k tématu, dokážou odpovědět na otázky. Profesionální výstup k žákům, dokáží si udržet pozornost lidí. Skvělý výběr tématu, ukázek i videí. Zajímavé i pro lidi, kteří se v tomto okruhu událostí nepohybují.
 
Velice emotivní, moc se mi líbil „klip“ v pozadí. Měli to hezky zformulované a krásně hráli. Určitě mě to „vzdělalo“ a posunulo mé vědomosti dál. Myslím, že je dobře, že někdo posílá dál toto téma (je moc důležité).
 
Ukázky se mi moc líbily, bylo to něco, co jsem nikdy nějak neposlouchala, ale je to zážitek, to střídání pocitů, melodie a celkově různorodost byla úžasná. Pozdější informace byly taky moc zajímavé, dověděla jsem se nové info a uvědomila si, že všechno, co je v učebnicích nebo na internetu nemusí být pravda.
 
Beseda mi přišla zajímavá, protože jsem netušila, že se o toto téma takto zajímá. Určitě jsem se něco dozvěděla. Zaujalo mě, jaké emoce z hudby vycházely a celkově příběhy umělců s né moc hezkým osudem.
 
Beseda byla velmi zajímavá. Líbilo se, že ke každé skladbě bylo nějaké video nebo fotky. Super bylo i to, že nám o každém interpretovi něco málo řekli à jejich osud atd. Tuto besedu hodnotím velmi pozitivně a přeju Vám hodně štěstí!
 
Moc hezký poslech židovské hudby. Zajímavé a nové informace o koncentračních táborech a židovských skladatelích.
 
Líbil se mi hudební doprovod k videím, umí skvěle hrát na housle a pán na klavír. Je docela zajímavé, že se tím zabývají už 20 let. Mají můj obdiv a skladba ukolébavka opravdu uspala.
 
Bylo to zajímavé a neobvyklé téma. Líbilo se nám provedené spojení hudby s videi. Skladby byly krásné. Byly některé smutné a některé zas překvapivě veselé.
 
Mně se to líbilo. Bylo to propracované a jde vidět, že do hudby dáváte srdíčko ❤. Je zajímavé šířit na první pohled ne tolik známé a probírané téma. Děkuji za skvělý zážitek.
 
Bylo znát, že se této tématice věnujete opravdu dlouhou dobu. Dokázali jsme se do atmosféry vcítit. Pokračujte v tom, co děláte J.
 
Přednáška byla zajímavá. Hudba byla emotivní a dobře zpracovaná. Dověděli jsme se dost věcí. Dobře hráli na klavír a housle. Přednáška byla dobře udělaná.
 
Líbily se mi zajímavá, historická fakta, dobrá atmosféra a dobrá hudba. Dozvěděli jsme se nové věci.
 
Koncert byl velmi zábavný. Nejvíc se mi líbila první skladba z filmu Schindlerův seznam. Hudba mi přišla velmi emotivní a vůbec se mi nezdálo, že by měla být pozitivní. Vystupující jsou velmi milí a talentovaní lidé. Slečna Daniela byla s houslemi naprosto úžasná. Je škoda, že jsme se jako kolektiv nebyli schopni při závěrečné besedě na nic zeptat, ale i tak jsem se dozvěděla zajímavé věci. Přednášku + koncert hodnotím 10 body z 10.

Kontakt

Gymnázium Hladnov a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Ostrava, příspěvková organizace
Hladnovská 1332/35
710 00 Slezská Ostrava

Telefon: 596 241 073
E-mail:
Web: hladnov.cz
Č.ú.: 14639761/0100
IČ: 00 842 753
ID datové schránky: v2wyu8n