Gymnázium Hladnov a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Ostrava, příspěvková organizace

ES | EN | CS

facebookyoutube

Aktuality

Evropská škola IV

Studentka 3. D se zúčastnila mobility v rámci projektu Erasmus plus dlouhodobého pobytu na naší partnerské škole ve Švédsku. Školu navštěvovala měsíc a zde přinášíme její zkušenosti a zážitky.

Před dvěma týdny se naše třída 2.D také zúčastnila týdenní mobility v rámci projektu Erasmus plus ve Švédsku. 

Dne 16. května nás čekal brzký let z letiště Leoše Janáčka v Ostravě. Všichni jsme přijeli s mikinami, které reprezentovaly jak Hladnov, tak i projekt European School IV a ty nám nechala udělat naše paní profesorka Baseggio.

Po úspěšném odbavení nás čekal let do Varšavy, kde nás čekal finální let na Stockholmské letiště. Ve Stockholmu nás čekal autobus, který nás odvezl přímo ke škole a tam nás už čekali jak studenti, tak i profesorky a přivítali nás s úsměvem. Vše jsme započali naší připravenou prezentací, kde jsme představili obě školy, rozdíly mezi nimi, naši Českou republiku a co je pro nás typické, ale hlavně práci, kterou jsme za 2 roky společné práce odvedli. Poté už si nás studenti rozebrali a jeli jsme k nim domů. Jejich rodiče nás přivítali s láskou, takže jsme se cítili jako doma. Zvyknout si na to, že teď týden nebudeme mluvit česky a místo toho anglicky, nebylo zas tak lehké. 

Učili jsme se ve škole formou workshopů a zajímavých aktivit, které si pro nás paní učitelky připravily. Vše spočívalo v tom, abychom pracovali společně a více se poznali. Paní profesorky nám přichystaly nabitý program pro celý týden, takže nuda nepřipadala v úvahu. Například v úterý jsme uspořádali dobročinnou sbírku pro Ukrajinu, kterou jsme pojmenovali jako “Erasmus for Ukraine”. Prodávali jsme naše hotdogy, pití a dortíky se sušenkami, které jsme pekli již den předtím. O zábavu se postaraly aktivity formou kahootu o České republice a Švédsku, pěvecké vystoupení, kde vystoupila také naše studentka Lucka Kantorová se studenty švédské školy, poté ukázky naší práce a mnoho dalších aktivit. Byl to nezapomenutelný zážitek, všichni jsme pracovali jako jeden tým a společně věříme, že jsme Ukrajině aspoň touto snahou pomohli. Navštívili jsme galerii, kde byly vystaveny naše plakáty, kterými jsme chtěli poukázat na to, jak se k naší planetě Zemi chováme a jak bychom ji mohli zachránit v rámci úkolu s názvem Our Mission. Také jsme jeli lodí na ostrov Grinda, grilovali jsme, procházeli se přírodou a někteří si na ostrově dokonce i zaplavali. V den před odjezdem jsme se sešli ve škole, tam nám hlavní koordinátorka Jasmine společně s naší profesorkou Martinou Baseggio a panem ředitelem Danielem Kašičkou předali diplomy potvrzující naši účast v tomto projektu. Před odletem nás ještě čekala návštěva hlavního města Stockholmu. Společně jsme vyrazili do technického muzea na výstavu Zero City. A po zbytek dne jsme měli čas na nákup suvenýrů, poznání památek a celého města. Byla to pro nás všechny velká příležitost. poznat jak jinou kulturu a návyky, tak i nové kamarády a jak funguje školství v jiné zemi. Za všechno ale patří velké díky paní profesorce Baseggio za pevné nervy a úsilí. Děkujeme.

Jana Dangová, 2.D

Kontakt

Gymnázium Hladnov a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Ostrava, příspěvková organizace
Hladnovská 1332/35
710 00 Slezská Ostrava

Telefon: 596 241 073
E-mail:
Web: hladnov.cz
Č.ú.: 14639761/0100
IČ: 00 842 753
ID datové schránky: v2wyu8n