Gymnázium Hladnov a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Ostrava, příspěvková organizace

ES | EN | CS

facebookyoutube

Exkurze : Dolní oblast Vítkovice.

Exkurze : Dolní oblast Vítkovice.

16. 5. 2013 žáci 3. ročníku semináře z chemie navštívili Dolní oblast Vítkovice. Seznámili se tak podrobně s výrobou surového železa ve Vítkovicích. Přesný výklad jim dal průvodce, který řadu let pracoval v tomto oboru.

Exkurze byly pro naše studenty přínosné.

Zpracovala Mgr. Petra Botlíková

vitkovice1 vitkovice2 vitkovice5 vitkovice7 vitkovice8 vitkovice9 vitkovice10 vitkovice3 vitkovice4 vitkovice6

 

 

Exkurze do elektrárny Dětmarovice

Exkurze do elektrárny Dětmarovice

Závěr školního roku zpestřila nebilingvním třídám 3. ročníku exkurze do nedaleké tepelné elektrárny v Dětmarovicích u Karviné, kterou jim zajistila a zorganizovala jejich profesorka fyziky p. Petra Botlíková. Postupně tedy mohli žáci 3.A i 3.C nahlédnout do míst, kam se běžně nedostanou. V pátek 14. 6. jsme týden po třídě 3.A zavítali do Dětmarovic my, žáci z 3.C. Ujal se nás milý, sympatický a vtipem hýřící pan inženýr, který nás s celou elektrárnou seznámil. Na modelu elektrárny nám vysvětlil princip fungování celého komplexu, vysvětlil nám jasně a stručně, co a jak funguje, a myslím, že jsme všichni ocenili, že nás nezatěžoval informacemi o historii objektu, jak to mají mnozí jiní průvodci v oblibě. Následně jsme navštívili snad všechny významné objekty celé elektrárny – hlavní budovu s turbínami, velícím centrem a dalšími výrobními jednotkami, zblízka jsme si prohlédli chladící věž za plného provozu a také jsme nahlédli do nitra 269 metrů vysokého komína. Na své si přišli i ti, kterým není fyzika či výroba elektřiny nijak blízká. V hlavní budově jsme se vyvezli výtahem až na střechu přes 60m vysoké budovy, ze které se nám naskytl nádherný výhled nejen na celý areál elektrárny, ale také na Beskydy nebo nedalekou Orlovou. Zhruba dvouhodinová exkurze do nám poměrně cizího světa nás přesvědčila o tom, že se stále máme co učit a že i fyzika může být v praktickém životě zajímavá. Myslím, že mohu s čistým svědomím za všechny konstatovat, že se nám exkurze velice líbila a že se těšíme na další obdobnou praktickou vsuvku do teoretické výuky fyziky.

Za třídu 3.C Martin Vaňhara

detmarovice 1detmarovice 2detmarovice 3detmarovice 4detmarovice 5detmarovice 6

 

 

Soutěž CIS

Soutež CIS 

V únoru 2013 jsme se zúčastnily soutĕže. kterou každoročně pořádá Česká iberoamerická společnost. Stejnĕ jako ostatní účastníci jsme i my představily práci na téma vztahů České republiky se zemĕmi Latinské Ameriky a Iberského poloostrova. Práci jsme napsaly bilingvnĕ, česky a Španĕlsky. Přes veškerou snahu se nám však nepodařilo zvítĕzit: konkurence byla silná a my mĕly ze všech nejménĕ zkušeností. Slavnostní vyhlášení výsledků soutĕže se konalo 17. kvĕtna 2013 v knihovnĕ Náprstkova muzea v Praze, kde jsme mĕly jedinečnou příležitost setkat se nejen s ostatními účastníky a vítĕzi soutĕže, ale také s velvyslanci Španĕlska, Uruguaye a Peru. Vyhlášení probĕhlo ve velmi přátelské atmosféře a my, třebaže jsme nevyhrály, jsme si spolu s diplomem a dárkem v podobĕ nĕkolika knih odnesly cennou zkušenost a příjemnou vzpomínku na slunečný den strávený v Praze.

obr1obr2obr3

Příští rok se určitĕ zúčastníme znovu.

Kateřina Miškářová a Klára Greiplová, 3.S

Středoškolský florbalový BigShock! turnaj smíšených družstev.

Středoškolský florbalový BigShock! turnaj smíšených družstev. 

Ve čtvrtek 6. června absolvoval tým florbalistů a florbalistek našeho gymnázia dalekou cestu do hlavního města. Důvodem byl Středoškolský florbalový BigShock! turnaj smíšených družstev. Po krátkém spánku a dlouhé cestě na náš tým čekalo hned 6 zápasů v základní skupině, ve které se utkal postupně každý s každým herním systémem 2x10 minut. Oproti domácím pražským týmům byl ten náš poměrně nepočetný, což se v posledních zápasech zákonitě muselo projevit. V základní skupině začal náš tým skvěle. V prvních dvou zápasech porazil vysokými výsledky 13:1 a 6:0 postupně týmy z Mladé Boleslavi a z pražské SŠ Gastronomická na Braníku. Všem se nám skvěle poslouchala slova hlasatele, který hlásil výsledky zápasů: ,,…ostravský tým se dále veze na vítězné vlně a opět jednoznačně porazil svého soupeře…“. Ve třetím zápase skupiny ale již narazila kosa na kámen. Postavil se nám tým pražské SŠE Jesenická, což byl tým hokejistů Slavie Praha. A od svých hokejových způsobů neupustili ani v tomto florbalovém zápase. Agresivní hrou na pokraji pravidel (mnohdy daleko za nimi) vyhráli pražští hokejisté 6:5, a tak náš tým musel překousnout první porážku. V dalších dvou zápasech si ovšem hladnovští spravili náladu. Nejprve si vcelku hladce poradili s kutnohorským Gymnáziem Jiřího Ortena a následně si připsali velice cenný skalp. Do cesty se jim postavil tým SPŠ Panská z Prahy, za kterou nastoupili také kapitán české juniorské florbalové reprezentace a další hráči juniorských extraligových týmů! Navíc měli k dispozici hned devět kluků do pole, zatímco za naši školu bojovali jen tři. Nicméně náš tým podal parádní týmový výkon a po velkém boji porazil svého soka, který byl zvýhodněn nejen kvalitativně ale také kvantitativně, 5:3! V poslední zápase skupiny se již ale projevil užší kádr a rychleji ubývající síly našich hráčů i hráček – hladnovští podlehli druhému moravskému týmu na turnaji – SPŠ a OA Uherský Brod. Ze sedmičlenné skupiny si ale svými výkony vybojovali bezpečný postup do semifinále, kde se opět potkali s vítězem skupiny – SPŠ Panská, kterou jako jediní na turnaji dokázali ve skupině porazit. V semifinále už ale naši hráči mleli doslova a do písmene z posledních sil a dle toho také průběh semifinále vypadal. Soupeř nasadil od začátku vysoké tempo, se kterým drželi krok naši hráči jen s vypětím posledních sil. Také proto byl výsledek po poločase 2:8. Ve druhé části hry ovšem chytili hladnovští druhý dech a zabojovali alespoň o čest školy i města a nenechali pražským nic zadarmo. Zápas ještě mírně zdramatizovali, na otočení skóre už ale čas nezbýval, a tak se náš tým rozloučil s turnajem prohrou 7:10 v semifinále.

Nejlepším střelcem Gymnázia Hladnov a turnaje se stal Richard Foltinek(2.A)! 

florbal13

 Tým Gymnázia Hladnov (zleva):

zadní řada: Natálie Ferčáková (3.C), Kamila Revendová (3.C), Míša Kopková (1.S), Martin Vaňhara (3.C), Anička Lazarová (2.A), Tomáš Kurka (2.A)

přední řada: Richard Foltinek (2.A), Kryštof Koller (2.B), Dominik Taras (3.C)

Etologie v ZOO

Etologie v ZOO

Žáci 2.A a 2.C si 3. května zpestřili výuku zoologie návštěvou etologického výukového programu v ZOO Ostrava. Nejprve je čekala přednáška na téma „Rozmnožování zvířat a péče o mláďata“. Poté se žáci rozdělili do skupin a vydali se na procházku kolem výběhů, kde hledali zajímavé etologické projevy a vyplňovali pracovní listy.

zoo1zoo2zoo3zoo4

Den Země 2013

Den Země 2013 

Ekokroužek se již tradičně zapojil do akce Den Země. 18. dubna 2013 jsme na Hlavní třídě v Ostravě – Porubě přispěli k oslavám svátku naší planety stánkem plným přírodovědných her a kvízů. Tento den se i díky skoro letnímu počasí mimořádně vydařil.

den zeme1den zeme2den zeme3den zeme4den zeme5den zeme6den zeme7den zeme8

Kontakt

Gymnázium Hladnov a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Ostrava, příspěvková organizace
Hladnovská 1332/35
710 00 Slezská Ostrava

Telefon: 596 241 073
E-mail:
Web: hladnov.cz
Č.ú.: 14639761/0100
IČ: 00 842 753
ID datové schránky: v2wyu8n