Gymnázium Hladnov a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Ostrava, příspěvková organizace

ES | EN | CS

facebookyoutube

fotbal_rozvoj10_11

Fotbal pro rozvoj

Mezinárodní projekt "Fotbal pro rozvoj"

Město Ostravu a mezi ostravskými školami (SPŠ Kratochvílova, Gymnázium O. Havlové, 1st International School) si Sdružení dobrovolných aktivit INEX vybralo i naši školu Gymnázium Hladnov. V rámci projektu „Fotbal pro rozvoj“ se studenti setkali s 10 mladými lidmi z nevládní neziskové organizace MYSA, založenou v roce 1987 v hlavním městě Keni, Nairobi. Jejím smyslem je nabídnout dětem a mladým lidem možnost vlastní realizace, a to především skrze fotbal a vzdělávací programy.

Od 8. dubna začali první přípravy. V rámci školy se do projektu zapojila Mgr. Kamila Prívarová a vybraní žáci, kteří mají rádi fotbal a měli zájem setkat se mladými lidmi z odlišného prostředí – z nairobských slumů.

Organizátoři z řad žáků Kristýna Langerová 2.C a Patrik Šimíček 3.C se zúčastnili přípravného víkendu ve školícím středisku INEX v Kosteleckých Horkách u Chocně. Setkali se zde se všemi účastníky z partnerských škol jednotlivých regionů – Praha, Polička, Ostrava a Olomouc. V každém městě skupina keňských fotbalistů a fotbalistek strávila 1 týden. Všichni se podíleli na přípravě programu seminářů, fotbalového turnaje a kulturně poznávacích akcí ch. Děti z Keni hostují po celý týden pobytu v rodinách, a tak bylo nutné zajistit rodiny, které byly ochotny se na projektu tímto podílet. Za naši školu se zajištění zázemí pro Keňany uvolili rodiče žáků z 2.C od Doroty Moštíkové, Gabriely Matznerové a Ladislava Máchy. Pan Šimíček se podílel na organizaci a zajišťování prohlídky ČEZ Arény (rodič Patrika Šimíčka z 3.C).

Pro Ostravu byl stanoven termín 11. – 15. června 2011. V neděli se od 13 hodin na hřišti FC Ostrava-Jih konal fotbalový turnaj, kterého se zúčastnilo 8 týmů – tým z Keni, tým divadelních herců z ostravských divadel, tým SVČ Ostrava-Jih a fotbalisté Baníku Ostrava Radek Bolf a Milan Fridrich a finalistky České miss 2011, 4 týmy ostravských středních škol , tým žen SK Brušperk. V doprovodném programu si návštěvníci mohly užít bubnování, africký tanec, malování na obličej, pletení copánků atd., celý turnaj komentoval herec Polák a střídaly se koncerty kapel.

Během týdne se studenti společně s Keňany zúčastnili seminářů o globální rozvojové problematice, workshopů afrických tanců, navštívili trénink družstva žen Baníku Ostrava a společně si zatrénovali, prohlédli si ČEZ Arénu, zázemí hokejistů Vítkovic, nesměla chybět návštěva proslulé Stodolní ulice a Hornického muzeua na Landeku. Program byl pro studenty náročný, ale také poučný a určitě si uvědomili, že jsou rádi za to, v jakém prostředí vyrůstají a mohou se vzdělávat.

Mgr. Kamila Prívarová

Projekt fotbal pro rozvoj

Habari – to byla první věc, kterou jsme se při setkání s našimi keňskými kamarády naučili. Nebyl den, kdy bychom se nedivili jejich návykům. 5 špekáčků, rohlík s marmeládou, mléko a čaj patřilo k jejich každodenní stravě. Jelikož voda pro ně není každodenní samozřejmostí , hodinovému koupání jsme se nemohli divit. K podivným dívčím praktikám patřil i 2-hodinový taneční rituál, proto jsme se neostýchali vzít je na naši vyhlášenou Stodolní, kde byli ve svém živlu. K dalším jejim aktivitám patřil také fotbal a byli jsme velmi rádi, že jsme měli tu možnost potrénovat si s nimi. Byl to týden, který jsme si všichni velmi užili a díky tomuto projektu se nám zcela úplně změnil pohled na náš život a nyní víme, že vše, co pro nás bylo doposud normální věcí, je nyní věcí přepychovou a že, i když si to většina lidí nechce připustit, Češi žijí v naprostém luxusu oproti tomu, co nám vykládali naši keňští kamarádi.

Proto jsme moc vděční tomuto projektu a pokud se tato akce bude konat i příští rok, rádi se toho znovu zúčastníme, protože je to jedinečná příležitost poznat jinou kulturu a zdokonalit se v anglickém jazyce a tato příležitost se Vám může naskytnou třeba jen 1 za život.

Dorota Moštíková, Ladislav Mácha a Gabriela Matznerová 2.C

Fotogalerie 

hlad_cup10_11

Hladnov Cup

V sobotu 4.6.2011 se konal již tradiční turnaj ve fotbale Hladnov Cup, který se poprvé ve své historii konal na Gymnáziu Hladnov.

Fotogalerie
 

freud10_11

Exkurze do Muzea Sigmunda Freuda

Předmětová komise německého jazyka pořádala 6. 4. 2011 exkurzi do Muzea Sigmunda Freuda. Žáci čtvrtých a třetích ročníků navštívili rodný dům slavného vědce a prohlédli si městskou památkovou rezervaci Příbor.

Fotogalerie
 

KrWolkr10_11

Krajské kolo recitační soutěže Wolkrův Prostějov.

Anastázie Klemensová ze třídy 6.O zvítězila v krajském kole recitační soutěže Wolkrův Prostějov (27.3.) a postupuje do celostátního kola.

Gratulujeme!

OkrOlympZ10_11

Okresní kolo zeměpisné olympiády

Dne 17. března 2011 proběhlo ve SVČ na Ostrčilově ulici okresní kolo zeměpisné olympiády. Naši školu reprezentovali Mikuláš Halás ze třídy 2.S a Ondřej Šimša z 6.S. Ve velmi silné konkurenci se naši zástupci neztratili a úspěšně reprezentovali naši školu.

KrOlympNJ10_11

Krajské kolo olympiády německého jazyka

Dne 14. března 2011 proběhlo ve SVČ na Ostrčilově ulici krajské kolo olympiády německého jazyka. Naši školu reprezentovala Nadja Hofer ze třídy 2.C a získala ve velké konkurenci kategorie III.B 2.místo. Blahopřejeme a přejeme další úspěchy.

Mgr. N.Teclová.

Kontakt

Gymnázium Hladnov a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Ostrava, příspěvková organizace
Hladnovská 1332/35
710 00 Slezská Ostrava

Telefon: 596 241 073
E-mail:
Web: hladnov.cz
Č.ú.: 14639761/0100
IČ: 00 842 753
ID datové schránky: v2wyu8n